Historiku i LR-së

Në rrugët e suksesit me Health & Beauty

LR Health & Beauty Systems u vendos në Ahlen (Westphalia) në 1985 si "LR Cosmetic". Sot, 33 vjet më vonë, LR është një nga kompanitë lider në Europë, nga të ardhurat, me shitje të drejtpërdrejta.

milestone 2018

2018

LR vazhdon kursin e saj të inovacionit

Që nga Janari, Fondi LR Global Kids ka bashkëpunuar me organizatën "SOS Children's Villages International"; në Prill organizata u vlerësuame "Kupën e Fshatit të fëmijëve SOS" në bronz për angazhimin e saj.

Në fillim të vitit, LR prezantoi një markë të re: LR LIFETAKT që kombinon suplementet ushqimore të klasit të parë me këshilla të ekspertëve mbi ushqimin, stërvitjen dhe stilin e jetës dhe krijon një zgjidhje individuale dhe gjithëpërfshirëse. Me pluhulrin Mind Master Extreme dhe linjë Nutri Repair Hair Care, dy produkte të tjera u promovua me sukses.

Më 2 Shkurt, fabrika e re e prodhimit të Aloe Vera u hap në selinë e kompanisë në Ahlen. Përmes korridorit të gjatë Skywalk: Vizitorët mund të ndjekin të gjithë linjën e prodhimit brenda uzinës së teknologjisë së lartë nga porta 40 metra e gjatë dhe me xham.

LR u nderua me Çmimin e Dymbëdhjetë të Biznesit të Qytetit të Ahlen. Kryetari i komunës së Ahlen, Dr. Alexander Berger, e vlerëson kompaninë si "një ndërmarrje jashtëzakonisht të suksesshme me lidhje të forta lokale".

Në fillim të gushtit, Andreas Friesch u emërua drejtor i ri dhe Kryetar i Bordit Ekzekutiv të LR.

milestone 2017

2017

Në rrugët e suksesit me Health & Beauty

Për LR Health & Beauty, viti 2017 doli të jetë viti i projekteve në shkallë të gjerë. Në pranverë filloi ndërtimi i sitit më modern të prodhimit të Aloe Vera në Evropë. Kjo strukturë e teknologjisë së lartë, e vendosur në selinë e kompanisë në Ahlen, është përfunduar në fund të vitit të kaluar. 10 milion euro janë investuar në këtë faqe interneti. Duke filluar në shkurt të vitit 2018, aty do të prodhohen LR Aloe Vera Drinking Gel.

Aloe Vera është një nga fuqitë thelbësore të LR-së. Më 1 korrik, kompania filloi markën e re LR ALOE VIA e përbërë nga 40 produkte të kujdesit për të gjithë familjen. Për më tepër, LR zhvilloi një koncept të përshtatshëm të shitjes për linjën e produkteve, e cila supozohet të mbështesë partnerët e shitjes në rritjen e mëtejshme të suksesit të tyre të biznesit.

Në vjeshtë, LR paraqiti një mori produktesh Top Seller të reja të tilla si LR ZEITGARD Serox Instant Result Mask. Kjo maskë e re e fytyrës kombinon një kurë efikase kundër plakjes me një efekt menjëherë të dukshëm pas një aplikimi. Një tjetër Top Seller ishte futja e programit on Board për të sapoardhurit. Ky proces i standardizuar lehtëson hyrjen në kompani dhe mundëson suksesin tuaj në LR në fillim.

Me qëllim të promovimit të shkëmbimit personal me partnerët e shitjes LR, bordi ekzekutiv i LR filloi profilet e veta në vitin 2017 dhe në këtë mënyrë mund të drejtohet drejtpërdrejt nga çdo partner .

milestone 2016

2016

LR frymëzon

LR publikoi në fillim të vitit Beauty Study me pyetje dhe përgjigje në lidhje me temën e bukurisë. Në muajin korrik rreth 500 të ftuar festuan shpërndarjen më të madhe të makinave në historinë e kompanisë, ku u shpërndanë 200 Mercedes Benz A-Class.

Në vjeshtë Dr. Thomas Stoffmehl u zgjodh kryetar i Shoqatës Europiane të Shitjeve të Drejtpërdrejta "Seldia" dhe LR hapi një vend të ri në ambientet e një ish-miniere. Një arritje tjetër e rëndësishme ishte dhe nënshkrimi i kontratës mes LR dhe Fondacionit Theodor F. Leifeld. Ata do të investojnë në ndërtimin e një fabrike të re prodhimi në vitin 2017.

Modeli i biznesit të LR-së paraqitet shumë atraktiv: një rritje e mprehtë në numrin e bashkëpunëtorëve të rinj rezultoi me një rritje të qëndrueshme të Grupit, ku Turqia demonstroi zhvillimin më të madh midis shumë tregjeve në rritje.

milestone 2015

2015

30 VITE LR

Në vitin 2015 LRja festoi 30-vjetorin e saj. Përveç festës së madhe për përvjetorin e 30-të ku personat e famshëm të LR-së Guido Maria Kretschmer, Bruce Willis, Ema Heming-Willis dhe Karolina Kurkova uruan personalisht kompaninë, prezantimi i aromës së parë të Guido Maria Kretschmer në Javën e Modës në Berlin dhe prezantimi i produktit ZEITGARD shoqëruan këtë përvjetor.

Që prej shtatorit të vitit të kaluar, Dr. Thomas Stoffmehl është CEO i ri i LR-së. Si ish CEO i Bofrost*, ai ka shumë përvojë në shitjet e drejtpërdrejta, si dhe ka njohuri dhe përvojë në menaxhimin e një kompanie ndërkombëtare. Në muajin tetor përvjetori u kurorëzua me çmimin Astra, që jepet nga Shoqata Europiane për Shitjet e Drejtpërdrejta (Seldia). LR-ja u nderua me çmimin “Kompania e Vitit”, si kompania më e mirë Europiane në shitjet e drejtpërdrejta.

milestone 2014

2014

Një vit plot revolucione

Me një koncept të ri për konsumatorët dhe produktet e reja, LR solli në 2014-ën revolucione njëri pas tjetrit.

Numri i të pasionuarve pas LR rritet dita ditës. Aspak e çuditshme! Me aromën e re të Bruce Willis, Sprajin praktik kundër diellit me Aloe Vera dhe me linjën e përmirësuar Aloe Vera Baby, LR ka arritur një sukses të madh në lidhje me produktet.

Për herë të parë, reklama komerciale LR TV është transmetuar në televizionin gjerman. Në Francë, Turqi dhe Poloni LR po feston 10 vjetorin e saj. Dhe Portugalia po thyen të gjitha rekordet me aromën e yllit televiziv portugez Christina Ferreira ("MEU"), e cila ka shitje të jashtëzakonshme.

milestone 2013

2013

Yje të tjera të LR – së, Produkte të reja, Zgjerim i mëtejshëm

Viti 2013 solli shumë të mira për LR – në. Momenti kulminant ishte që në fillim të vitit, ku supermodelja Karolina Kurkova u bë anëtarja më e re e familjes LR dhe prezantoi aromën e saj të re, e cila brenda pak muajve u shndërrua në produktin më të shitur!

Ky ishte vetëm fillimi. Mesi i vitit u karakterizua nga hyrja e produkteve të reja si Mind Master Brain & Body Performance Drink. Shishe e spikatur, efekt i menjëhershëm. Mind Master ishte si një „bombë“ duke e kthyer vitin 2013 në vitin Anti – Stres!

Pa dyshim që pika më e nxehtë e vitit ishte tema “Zgjerimi i Lindjes“. Kjo sepse LR – ja e lindjes u rrit shumë dhe solli rekorde të njëpasnjëshme!

milestone 2012

 

2012

Kazakistan, 10 vjet Aloe Vera & suksesi i aromave me Bruce Willis

Ditëlindja e LR-së: Aloe Vera feston 10-vjetorin e saj. Që nga viti 2012 LR-ja ka shitur në mënyrë të suksesshme produktet e Aloe Verës  me një cilësi të lartë. Në shtator hapet një filial i ri në Astana, kryeqytetin e Kazakistanit. Shitjet në shtetin fqinj të Rusisë janë rritur me rreth 20% në muaj.

LR fitoi çmimin Marketing 2012 në vitin 2012 për fushatën e Bruce Willis dhe nxorri në treg Lovingly by Bruce Willis, parfumin e parë në botë për femra të krijuar nga aktori i famshëm. Bashkëpunimi i suksesshëm i Bruce Willis dhe gruas së tij Emma është kontratë e  markës së LR Joyce deri në vitin 2016.

milestone 2011

2011

Rusia dhe Bizhutë

2011 është shënuar me dy evente madhështore:

Në Prill, LR hyri zyrtarisht në Rusi dhe kështu u hap edhe filiali i 32-te i saj. Vetëm disa muaj më pas, çelësat e Mercedesit të parë LR, u dhanë në Moskë. Në fund të vitit, LR-ja e Rusisë u rendit në 5 vendet e para të vendeve më të suksesshme të LR-së.

Koleksioni i ri i bizhuve të LR-së, LR.Joyce, erdhi në Shtator. Pika kulminante: 1-vit garanci dhe klipe për këpucë, dizenjuar ekskluzivisht nga Emma Heming Willis.

milestone 2010

2010

LR-ja festoi përvjetorin e saj

LR-ja festoi në mënyrë impresionuese përvjetorin e saj të 25-të:

Ylli i Hollywood-it Bruce Willis krijoi parfumin e tij të parë ekskluzivisht për LR-në. Aktori i famshëm, prezantoi parfumin e tij në skenën e LR-së, përpara 15,000 partnerëve nga 30 vende në Festhalle Frankfurt.

Sistemi i shpërblimeve optimale të LR-së përfitoi shumë duartrokitje në fillim te vitit. Mundësi të larta fitimi për partnerët dhe pika kulminante - Plani i makinave: një LR Porsche.

milestone 2009

 

2009 

milestone 2008

2008

Top Model dhe Polo 

Në 2008, LR-ja mblodhi interesin e medias. Si partner me formatet e suksesshme të TV-së, LR-ja vendosi t'i dedikonte një parfum fituesit të atij viti Jenny. Parfumi i Top Model, është shumë i famshëm midis partnerëve dhe mediave.

Zgjerimi i planit të makinave LR, me makinën POLO, gjithashtu tërhoqi vëmendje. Dhënia e parë e makinës në qytetin Wolfsburg, bëri shumë shpejt bujë të madhe, ndjekur me një Rekord Botëror Guinness. Në të njëjtin vit, 1,000 makina LR lëviznin në rrugë.

milestone 2007

2007

LR ofron Top-Seller të rinj

Shumë nga top seller-it e sotëm, u hodhën në treg në 2007, për shembull Instituti FRESENIUS-certifikoi Colostrum, Serox, Nanogold dhe Pastën e Dhëmbëve Microsilver.

Një garë e madhe shitjesh dhe marketingu që u zhvillua, bëri shumë zhurmë: Gara e Kampioneve. Çmimi prej një milion eurosh u nda tek të gjithë partnerët pjesëmarrës.

milestone 2006

2006

LR: “Your chance to change” 

LR International u riemërua LR Health & Beauty Systems. Emri i ri u plotësua me dy slogane: “Feel good. Look great." përshkruan sipërmarrjen nga këndvështrimi i klientit të LR-së. “Your chance to change” fokusohet në mundësinë që LR-ja u ofron partnerëve të saj të shitjes.

Yjet më të famshëm Amerikan u bënë pjesë e LR Star Box dhe LR-ja vazhdoi zgjerimin ndërkombëtar të shpejte e të dukshëm: në 2006, filialet në Itali, Spanjë dhe Zelandën e Re u hapën.

milestone 2005

2005

LR-ja u zgjerua përtej kufinjve të Europës

LR “goes down under”: Me yllin Australian Ian Thorpe, hedhja në treg "down under" në Melbourne, u kthye në një event Mega. Përveç çështjes vjetore të suksesit të katalogut të rëndësishëm, LR-ja tashmë hodhi në treg katalogët mujorë. Ide inovative për produktet dhe ofertat tërheqëse u bënë shumë shpejt top sellers.

LR-ja festoi në mënyrë impresionuese 20 vjetorin e kompanisë në pavionin e Yemen-t në Hannover Expo Park. Shumë njerëz të famshëm morën pjesë në eventin “One thousand and one nights”.

milestone 2000-2004

2000 – 2004

Aloe Vera dhe stars 

Historia e suksesit vazhdon. LR-ja fitoi terren në Europën Lindore dhe u hapën filialet e saj në Rumani dhe Ukrainë, ndërkohë që gama e produkteve vazhdonte të rritej.

Në 2001, LR-ja hodhi në treg fuqishëm suplemente dietike, ndjekur nga Aloe Vera Drinking Gel në 2002, që u certifikua nga INSTITUT FRESENIUS, të drejtën e vulës së cilësisë që nga fillimi.

Një sukses i mëtejshëm: LR Starbox. Michael Schumacher ishte VIP-i i parë, që krijoi një linjë parfumesh me LR-në. Heidi Klum, No Angels dhe të tjerë ndoqën në vijim.

milestone 1995-1999

1995 – 1999

LR dhe Mercedes

Me rastin e 10-vjetorit të saj dhe më pas si "LR-International", LR themeloi planin e vet unik të makinave. 200 konsulentë morën Mercedes e tyre të parë LR. Edhe revista Mercedes Benz njoftoi rreth 1.3 km "linjë e zezë e makinave". LR vazhdoi të rritet, si në nivel kombëtar dhe global. Filialet në Zvicër, Danimarkë, Norvegji, Finlandë, Portugali dhe Francë u hapën. Gjatë kësaj periudhe u lancua e Jungle Man një aromë klasike.

milestone 1990-1994

1990 – 1994

Hapi i parë jashtë vendit

Vetëm pas pesë viteve të biznesit operacional, LR ka realizuar qarkullim vjetor prej më shumë se 1 milion DEM. Në 1991, LR filloi konkurrencën globale. U hapën filialet në Austri dhe Holandë. Në vitin 1994, u lanchua aroma Oriente-sensuale Harem për femrat. Ajo është ende ndër aromat më popullore LR deri në ditët e sotme.

milestone 1985-1989

1985 – 1989

Hapat e para

Në 1985, LR-ja u themelua si “LR Cosmetic” në Ahlen (Westphalia). Gama e produkteve përbëhej nga disa parfume dhe disa produkte për kujdesin e trupit.

Dy vite më vonë, gama u zgjerua dhe linja “Line Racine” produkte kujdesi u hodh në treg duke u ndjekur nga “Lady Racine”, gamë kozmetike në 1988.

Në 1989, LR-ja arriti momentin e parë magjik duke shitur 1,000,000 parfume.

Pse LR?

Vlera
Makina e kompanisëSistem shpërblimiNjohje
Histori suksesi

Produktet e LR-së

Produktet e KatalogutLR LIFETAKTLR ALOE VIALR ZEITGARDDeluxe

Koncepti i Yjeve

Guido Maria KretschmerCristina FerreiraKarolina KurkovaBruce Willis

Kompania LR

ZhvillimiShitje të DrejtpërdrejtaFondacioni LR GLOBAL KIDS FUND
Andreas FrieschThomas HeursenDr. Andreas Laabs

Rrjeti me

TwitterFacebookXINGLinked inYoutubeInstagram

Anëtar i:

BDDBDIHVKESELDIA

Bashkëpunim me:

Mercedes-BenzVolkswagenPorscheDHLIASCSGS INSTITUT
FRESENIUS
DermatestZEITGARD